42. Tak się zastanawiam, czy od czasów mego uczęszczana do szkół, zmienił się język uczniów, czyli tak zwana „Polszczyzna uczniowska”
Na pewno tak.
Zmieniła się gwara. Wiele zapożyczeń mamy teraz z języka stosowanego „w rozmowach z komputerem”. Jest wiele skrótów myślowych stosowanych w SMS -ach i GG. Inaczej się rozmawia, bo i czasy się zmieniły.
Zmienił się on pewnie na tyle, na ile różni się nasz język, od języka naszych rodziców. Myślę że tak było zawsze. Tyle że jest być może jeszcze mniej poprawnej polszczyzny - nowomowa tworzonych wyrazów, a być może więcej wulgaryzmów. Tyle że akurat wulgarnego języka nie jestem pewien.
Bo są środowiska gdzie używało się i używa go wiele i chętnie. Co drugie słowo oddzielane jest przerywnikiem na K. i CH. Ale są także i to częściej niż się myśli, środowiska gdzie używany jest z rzadka i okazjonalnie. Wulgarny język słychać często bo zwracamy na niego uwagę. Ale moim zdaniem nie używa się go częściej niż kiedyś. To jakim językiem się posługujemy, zależy od rodziny w której się wychowujemy. Od środowiska w jakim mieszkamy. Szkoły do której przyszło nam chodzić, autobusu do którego przyszło nam wsiąść… ;-D
Ja, akurat wiele rozmawiam z młodymi ludźmi, żona jest portierem w liceum i nie uważamy żeby język którym się posługiwaliśmy znacznie się różnił od dzisiejszego. Wiem że to zależy od tolerancji, wieku, środowiska. Tak było jest i będzie.
U ludzi, tak jak i u zwierząt, wiele zależy od instynktu. Nie należy niektórym ludziom pyskować, patrzeć w oczy. Czy rzucać się w oczy w niektórych dzielnicach. Są naprawdę różne środowiska i należy się umieć w nich zachować. Ot i tyle. Jest takie przysłowie - „Zapomniał wół jak cielęciem był?” Ja pamiętam, gdzie się urodziłem, gdzie chodziłem do szkoły, w jakim internacie mieszkałem i gdzie teraz mieszkam. Dzieci są takie, jakimi my byliśmy kiedyś. A że ktoś awansował lub się zdegradował? Przeniósł w inne miejsce? To jego problem, C'est La Vie, Dumać nada, dumać… ;-D
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz